What’s NDI protocol?(part 7)

12- NDI® SDK

به عنوان فن آوری پایه NewTek Advanced IP Workflow ، NDI® از پروتکل های رمزگذاری و ارتباطات تصفیه شده بهره می گیرد تا به طور موثر بسته بندی و ارسال اطلاعات را بر روی شبکه استاندارد انجام دهد. کیت توسعه نرم افزار(SDK) NewTek NDI تمام اطلاعات، ابزارها و نمونه هایی که برای ساخت برنامه ها و محصولات با پشتیبانی از NDI بومی عرضه می شود.

هر دو ورودی و خروجی دستگاه ها و برنامه های کاربردی (از جمله سوئیچرها، موتورهای گرافیکی، لپ تاپ ها، و غیره) که از این SDK تهیه می کنید می تواند به عنوان منابع ویدئویی در معرض سایر دستگاه های که NDI شان فعال است در یک شبکه مشترک به خدمت گرفته شود.جهت یافتن اطلاعات بیشتر می توانید به آدرس https://www.newtek.com/ndi/ مراجعه نمایید.

هدف خاص NDI SDK این است که از آن می توان به عنوان راهی سریع و آسان  برای ایجاد برنامه های کاربردی نرم افزار و سخت افزار استفاده کرد که به شما اجازه ایجاد و استفاده از ویدئو در بستر IP می دهد که از لحاظ فیزیکی امکان پذیر باشد. در حقیقت، اگر شما توانایی رندر فریم های ویدئویی دارید، ما معتقدیم قابلیت ارسال NDI را می توان در کمتر از 10 خط کد اضافه کرد.

 

13- موضوعات پیشرفته

تاملی بیشتر بر Studio Monitor

همانطور که در 5 (مشاهده NDI®) یاد گرفتیم، استودیو مانیتور به شما امکان می دهد که منابع NDI را از هر نقطه از شبکه خود مشاهده کنید. ویژگی های تقریبا بی پایان توسط منوی تنظیمات استودیو مانیتور (با کلیک کردن بر روی آیکون “همبرگر” نشان داده شده در سمت چپ در بالا و با کشیدن ماوس بر روی پنجره ویدئو، و یا با کلیک راست در هر نقطه در پنجره باز می شود) آماده شده است.

اصلی ترین ویژگی های ویدیو

نمایش منابع NDI یا NDI|HX  ( نیاز به درایور NDI|HX sources دارد)

نمایش منابع ویدئویی NDI در پنجره های سفارشی، تمام صفحه، روی مانیتورهای انتخاب شده یا حتی در چند صفحه نمایش.

ایجاد نمایشگرهای مولتی ویو با حتی ایجاد ویدیووالها تنها با چند کلیک

Studio Monitor  اتوران ، برای نشان دادن تنظیمات پیچیده در هنگام بوت شدن بدون دخالت کاربر.

به صورت آپشنال یک الگوی شطرنجی در پشت منابع ویدئویی را با یک کانال آلفا (شفاف) امبد شده (جاسازی شده) نشان می دهد.

تغییر رنگ کامل یا خروجی مات آلفا برای منابع ویدئویی با یک کانال آلفا (شفاف) ، امبد (جاسازی) شده.

فعال شدن تالی برای نشان دادن نوتیفیکیشن قرمز / سبز ، هنگامی که یک منبع  روی سیستم ها از سیگنالینگ تالی NDI استفاده می کند.

یه صورت آپشنال می توان Safe Area های (مناطق امن) مختلف و راهنماهای هم ترازی را نشان داد.

برای به حداقل رساندن درخواست پردازش پردازنده، از شتاب دهنده سخت افزاری استفاده کنید.

 

ویژگی های صدا

صدای خروجی را خاموش کرده یا انتقال دهید و آن را برای درنظرگرفتن استانداردهای صوتی منطقه ای مانند سطح صدای EBU یا SMPTE تنظیم کنید.

ارسال خروجی به سیستم تجهیزات پلی بک که شامل خروجی های سخت افزاری ثالث ( Third party ) و کارت صداهای مجازی می باشد ( مانند کارت صدای مجازی  Audinate’s Dant )

ویژگی های پوشش

یک منبع ویدیویی NDI ثانویه را ( خواه یک تایتل یا گرافیک یا یک گرافیک حرکتی کامل ) به منبع ویدیو NDI تان اضافه کنید.

از اسکن کانورتور جهت تامین وبکم و یا برای ارائه پاورپوینت ، نمایش بازی یا دیگر منابع دسکتاپ، می توان استفاده کرد.

شما ممکن است از یک گرافیک لوگو ساده که از طریق نرم افزار NDI Test Pattern یا یک انیمیشن گرافیکی را از طریق یکی از نرم افزارهای حرفه ای CG که خروجی NDI را ساپورت می کنند یا Adobe® After Effects (با استفاده ازAdobe CC NDI driver ) یا حتی می توانید از ویدیو های کروماکی شده از طریق NewTek Connect Pro™ استفاده کنید.

خروجی و Multiviewer ها

نمایش Studio Monitor در پنجره نرم افزار خودش یا به صورت فول اسکرین.

به صورت انتخابی می توان Studio Monitor را می توان در قسمت جلویی تمامی نرم افزارهای دسکتاپ نمایش داد.

مخفی کردن حاشیه های ویندوز و مرتب کردن چند مورد Studio Monitor  جهت ایجاد مولتی ویوها و تنظیم ویدیووال به صورت سفارشی.

چندین استودیو مانیتور را به صورت خودکار در سیستم راه اندازی در منوی Settings>Application  ، با توجه به تنظیمات منبع به صورت انفرادی برای هر یک و سایر گزینه های پیکربندی، اختصاص دهید.

کنترل PTZ (و PTZ مجازی)

کنترل مستقیما  دوربین های PTZ (با NDI فعال) که توسط NewTek و سایر تولید کنندگان ، تولید شده است ، از طریق Studio Monitor قابل انجام است.

کنترل های پاپ آپ PTZ به شما اجازه می دهد تنظیمات Zoom، Pan، Tilt، Focus و Iris را به صورت دستی تنظیم کنید یا پریست ها را با استفاده از ماوس ذخیره و فراخوانی کنید.

البته، شما واقعا به یک دوربین PTZ نیاز ندارید که از این ویژگی ها استفاده کند! Studio Monitor از عملگرهای PTZ مجازی برای خروجی NDI (از NDI  کانورتورسری Connect Spark NewTek و پخش کننده رسانه رایگان VLC شرکت Videolan ) پشتیبانی می کند.

Leave a Reply