9- کنترل دسترسی به کانال های NDI

حالا نوبت آن را رسیده که از قدرت NDI تقدیر کنیم ،شما بی تردید می خواهید که از منابع ویدیویی بدون دردسری استفاده کنید.شما به راحتی می توانید صدها منبع ویدیویی را از آن خود کنید(به طور واضح ، قبل از NDI این مسئله غیرممکن بود)

اگرچه اغلب ، شما می خواهید قابلیت دیدن کانال های NDI را در سیستم های مشخصی محدود کنید و یا ممکن است نیاز داشته باشید که از یک ساب نت دیگر به کانال NDI دسترسی داشته باشید.

 

NDI Access Manager به شما اجازه می دهد که منابع روی سیستم های میزبان اختصاصی را به گروهها تخصیص دهید، و هر کدام از سیستم های گیرنده را انتخاب کنید. همچنین شما می توانید به منابع NDI از طریق دیگر ساب نت ها دسترسی داشته باشید.

گروه های دریافت و خروجی

تبReceive Groups  همه گروههای NDI را لیست می کند . به صورت پیش فرض ، همه منابع NDI در گروه “Public” مشارکت می کنند، برای همه کلاینتها روی همان سابنت نمایان هستند.

برعکس، گروه های سفارشی در برگه خروجی به دیگران اجازه می دهد با ورودی های مربوطه در گروه دریافت خود به خروجی NDI خود دسترسی داشته باشند.

اگر  ‘Public’ را از روی خروجی گروهها حذف کنیم ، تنها سیستم هایی که فهرست های گروه های دلخواه خود را لیست می کنند، خروجی NDI خود را مشاهده خواهند کرد.به طور مشابه ، از طریق قسمت Receive entire group  سیستم به شما می گوید ، که کانال هایی را که توسط گروه های دریافتی ارائه نمی شوند، نادیده گرفته شوند.

برای افزودن یک گروه سفارشی به برگه Receive  یا Output روی دکمه جدید در پایین صفحه کلیک کنید.

 

 

Remote sources (منابع از راه دور)

برگه  Remote sources همانند output است، که در آن نوشته های خود را به لیستی از کسانی که قابل مشاهده برای برنامه های فعال NDI در لوکال هاست می باشد، می افزاید. و  تفاوت نیزاین است که ورودی ها در لیست منابع از راه دور، گروه های NDI را شناسایی نمی کنند، بلکه remote NDI های انفرادی و منابع NDI HX ، را شناسایی می کند. (مانند دوربین های پاناسونیکی که از NDI | HX پشتیبانی می کند). منابع از راه دور در این پنل توسط آدرس IP خود، به جای دستگاه NDI یا نام کانال خود، شناسایی می شوند.

توجه داشته باشید که منابع ذکر شده در این پنل می توانند Subnet ها (زیر شبکه های محلی) را به Local network )شبکه محلی) متصل کنند و حتی در صورت پیروی از معیارهای خاص، به شبکه های مختلف هم متصل شوند. ممکن است ،شما برای باز کردن پورت های خاص برای این ترافیک به تیم IT تان نیاز داشته باشد.

از آنجا که یک آدرس IP می تواند در چند کانال NDI خدمات رسانی کند ( برای مثال اسکن کانورتور می تواند 1 کانال یا بیشتر را تامین کند) ، تعداد کانال ها مهم می شود.

هنگام عبور از مرزهای شبکه، باید اطمینان حاصل کنید که (شروع از پورت 5960 ) پورت های شبکه کافی برای حداکثر منابع تامین شده NDI به علاوه یک، برای پیام های سرور NDI در دسترس هستند.

یک منبع که 8 کانال NDI را پشتیبانی می کند، به پورت 5960-5968 نیاز دارد که به صورت رایگان و … می باشد.

اتصال به سخت افزار

ما تا اکنون تنها از منابع رایانه ای استفاده کرده ایم، اما ورودی دوربین ها و منابع مشابه نیز بسیار مهم است. شما ممکن است بخواهید ویدیو NDI® را از طریق شبکه به دستگاهها و نمایشگرهای وصل شده به کارتهای خروجی ویدئویی در انتهای ساختمان ارسال کنید ، یا ممکن است از یک دوربین برای استفاده از داخل و خارج اتاق کنترل خود استفاده کنید.

خوشبختانه NDI اتصال کاملی را به تجهیزات تولیدی سنتی فراهم می کند.

شاید شما هم اکنون به کارت های ورودی خروجی نظیر Bluefish444، TeraDek، AJA Video، Blackmagic Design یا DELTACAST تکیه کنید و از آنها جهت ضبط و پخش صدا و تصویر استفاده کنید. تصور کنید که چقدر مفید خواهد بود اگر منابعی که به آن کارت ها وصل هستید بلافاصله به عنوان کانال های NDI برای استفاده در هر نقطه از شبکه ، در دسترس قرار گیرند و یا برعکس اگر منابع NDI را بتوان به خروجی های ویدئو کارت فرستاد.

سپس می توانید یک دوربین با کیفیت بالا را به ورودی کارت (با کمک انتقال NewTek NDI) متصل کرد و در YouTube Live یا Google+ Hangouts و … پخش کرد. همچنین ممکن است منابع NDI از راه دور (Remote NDI )  در مانیتورهای محلی متصل به خروجی کارت در هر جایی از استودیو، ساختمان اداری و یا دانشگاهی که شبکه ای در آن فعال است ، قرار گیرد.

نسخع رایگان نرم افزار اتصال NDI همه موارد گفته شده و بیشتری را در اختیار دارد ، و در آدرس ذیل در دسترس است :

https://www.newtek.com/ndi/

در اینجا قسمتی از لیست ویژگی ها ی  NewTek NDI در نسخه Pro آورده شده است :

  • 4 کانال خروجی NDI؛ کانال های NDI را به عنوان منابع می پذیرد اما همچنین از Bluefish444، Blackmagic، DELTACAST، AJA، Matrox، Teradek و … ، همراه با وب کم ها و کارت های صدای سفارشی برای اتصال های حرفه ای (از جمله XLR) پشتیبانی می کند.
  • ورودی و خروجی های key و fill های جداگانه دارد.
  • پشتیبانی از 8 کانال صوتی I / O، با قابلیت کنترل Level (سطح ) در هر کانال
  • NDI Viewer اضافی ( مثلا برای برگشت برنامه ) ، تنظیمات صفحه نمایش همه کاره ، شامل ورک اسپیس مانیتور دوگانه
  • پلی بک فایل های مدیا ( به همراه نمایش خودکار برای سیستم هایی که از تالی NDI ساپورت می کنند)
  • شکل موج یکپارچه / Vectorscope و اصلاح رنگ، که شامل وایت بالانس و Auto color نیز می شود.
  • پوشش (VU ها ، Title safe ، 4:3 ، Checkerboard و Center Cross )

 

11 ضبط منابع NDI

بدیهی است که شما اغلب می خواهید منابع ویدئویی را تبدیل به فایل های رسانه ای کنید و ضبط کنید. نسل قبلی روش های تولید ویدئو، اگر چه دیجیتال بود اما نیاز به کابل کشی تخصصی و سیستم هایی برای انتقال ویدئو بود ؛ به نوبه خود این به این معنی بود که برای ضبط به دستگاه های تخصصی نیاز بود.

در قلمرو IP، دیگر این مورد مطرح نیست. زیرساخت اترنت محلی شما دارای تعداد زیادی فید ویدئو است که می توانید آنها را در موقعیت مناسب از طریق شبکه روی حافظه داخلیتان ضبط کنید.

توانایی ضبط هر گونه رسانه به روی ابزارهای ذخیره سازی در هر نقطه ای ، قسمتی از انقلاب مبتنی بر IP است ، و به زودی موردی خواهد بود که نشان می دهد ( تمام رسانه هایی که برای تولید استفاده می شوند ) برای استفاده براحتی در یک فرمت ذخیره شده موجود هستند.

Studio Monitor برخی قابلیت های ضبط را فراهم می کند، اما برای نیازهای پیچیده تر، NewTek NDI IsoCorder ™ و IsoCorder Pro قابلیت های بیشتری را فراهم می کنند (اخیرا این اجازه را می دهد تا تعداد زیادی از کانال ها به طور مداوم نظارت و ضبط شوند).

ضبط از منابع مختلف می تواند به طور مستقل یا به طور همزمان شروع و متوقف شود و فایل ها به فرمت با کیفیت برودکست Quicktime رمزنگاری می شود به طوریکه با همه نرم های معمول تولید سازگار است.

Leave a Reply